Pochodzenia samego wzgórza na terenie zakładu FAMED pozostaje zagadką. Może być. miejscem pochówku cholerycznego, grobem żołnierza armii Napoleona lub nawet mogiłą z okresu I WŚ.
W tym miejscu znajdowała się cegielnia. Wybierano tu glinę na potrzeby zakładu. I to nasunęło nam kolejne pytania – czy kopiec nad grobem, to pozostałość po wydobyciu gliny? Czy nie chcąc naruszyć mogiły glina była wybierana dookoła niego?
Kapliczka wykonana jest z piaskowca, obecnie pomalowana jasnoszarą farbą ze złotym napisem na cokole. Różne informacje o kapliczce i kopcu można znaleźć w kilku źródłach pisanych, dotyczących historii Żywca, jak i samego Zabłocia. O miejscu tym pisaliśmy już wcześniej, przy okazji rozmowy z Panią Wandą Pyclik. Teraz do tematu wracamy, zachęcając Was do samodzielnego odkrywania lokalnej historii. Bardzo dziękujemy zespołowi FAMED za możliwość wejścia na teren firmy, jak i za przekazanie materiałów archiwalnych dotyczącej historii zakładu, zlokalizowanego pierwotnie w Zadzielu, które zniknęło pod wodami Jeziora Żywieckiego.
Projekt realizowany ze środków EVZ Foundation z Berlina.