WYBIERZ KWOTĘ WSPARCIA
  • 20 zł
  • 50 zł
  • 100 zł


Wybrana kwota:
20 zł
Wpłacając mnie jesteś dobry z Natury, bo dbasz o Ziemię.

2014-2015 Żywiecki Kalejdoskop Questy - Lokalne Partnerstwa PAFW

Żywieckie QUESTY - ZabłocieQuest-Zywiecki-Kalejdoskop.png

Koordynator

Joanna-Swist.jpg

Joanna Swist

asias@beskidy.org.pl

Źródło finansowania

Program Lokalne Partnerstwa PAFW Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce

Wysokość dotacji

5000,00

Termin realizacji

10.11.2014-30.06.2015

PAFW.jpg

 

Po co Quest?

Aby opowiedzieć o Żywcu inaczej, w sposób niebanalny i wykraczający poza utarte ramy przewodników. To propozycja dla turystów, a także a być może przede wszystkim dla samych mieszkańców powiatu żywieckiego. Quest, który powstaje w Żywcu po pierwsze został opracowany przez samych uczestników warsztatów, którzy dzięki udziałowi w zajęciach nabyli umiejętności tworzenia ciekawych narzędzi animacji a przede wszystkim promocji lokalnych atrakcji.

Po drugie opowiada o historii Żywca... ale tej, której na próżno szukać w przewodnikach. 

Dlaczego Quest?

Questing, to jeden ze sposobów prezentacji, udostępniania i interpretacji dziedzictwa  kulturowego i tożsamości lokalnej. Polega na tworzeniu nieoznakowanych szlaków, którymi można wędrować, rozwiązując zagadki wskazane w tekście a ukryte w terenie. Na końcu przejścia na zdobywców czeka skarb – skrzynka, a w niej pieczątka, której odbicie potwierdza przebycie całej trasy.

Questy, nazywane też wędrówkami odkrywców, są atrakcyjną formą zwiedzania ciekawych
i z pozoru nieciekawych miejsc i mogą stanowić doskonałe uzupełnienie znakowanych szlaków i tras turystycznych – przede wszystkim tych nastawionych na prezentację dziedzictwa, atrakcji turystycznych czy ciekawych miejsc z danej miejscowości.

Gdzie to jest?

Zabłocie dzielnica Żywca, położona na lewym brzegu rzeki Soły. Do 1950 roku stanowiła odrębną wieś będącą siedzibą gminy Zabłocie.Gdzie dojechać: Pierwszy budynek dworca kolejowego powstał w roku 1878, z chwilą uruchomienia kolei relacji Bielsko - Żywiec.
W roku 1884 nastąpiło połączenie kolejowe z Suchą, a pośrednio z Krakowem, oraz ze Zwardoniem, a przez Słowację z Wiedniem. Kolej ta nosiła wówczas nazwę kolei transwersalnej. Stacje końcowe Kolei Transwersalnej to Čadca (obecnie Słowacja) i Husiatyn (obecnie Ukraina), a jej łączna długość wynosiła około 800 km. Początek questu: Żywiecki Dworzec PKP peron 1.
Czas przejścia: ok. 45 - 55min

Do pobrania

Zabłocie - Quest 1 strona

Zabłocie - Quest 2 strona