WYBIERZ KWOTĘ WSPARCIA
  • 20 zł
  • 50 zł
  • 100 zł


Wybrana kwota:
20 zł
Wpłacając mnie jesteś dobry z Natury, bo dbasz o Ziemię.


Warsztaty taneczne, instrumentalne i potańcówka!

Aktualności

Stare przysłowie mówi, że Zabłocanin i Węgier, to dwa bratanki… 
Idąc tą myślą, serdecznie zapraszamy na warsztaty instrumentalne, taneczne oraz potańcówkę z zespołem Szépszerével, czerpiącego z kultury Czangów, przez co ich muzyka to mieszanka melodii bałkańskich, żydowskich, cygańskich oraz polskich! 

Pierwsza część (17:00 – 19:00) złożona będzie z warsztatów śpiewów i tańca (20 osób) oraz gry na instrumentach (6 osób), zaś wielkim finałem będzie wspólna potańcówka (od 20:00), na którą zaproszeni są wszyscy, także i te osoby, które nie brały udziału w warsztatach. Całość wydarzenia jest bezpłatna, tylko na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy telefoniczne.

W tłumaczeniu na polski nazwa grupy oznacza „estetycznie”, „po dobroci” i wiąże się tym także filozofia zespołu - granie bez nagłośnienia i mocnego sztucznego oświetlenia cenią kontakt z przyrodą tak, aby zapewnić zdrowie i pokój serca. Skład podstawowy zespołu to Gyulai Farkas (skrzypce, gardon, śpiew) oraz Sámsondi Kiss Gergely (lutnia koboz, skrzypce, flety), lecz muzycy często wymieniają się instrumentami. Są uczniami wiejskich muzykantów, głównie z Siedmiogrodu (Erdély), na co dzień mieszkają w Budapeszcie i od 2008 roku prowadzą co środę dom tańca na wzgórzu Gellerta.
W moderowaniu wydarzeń i prowadzeniu tańców oraz w tłumaczeniu wspiera Joanna Mieszkowicz, wieloletnia miłośniczka kultury Csangó, uczestniczka wielu domów tańca oraz taborów tańca w Rumunii, na Węgrzech oraz w Polsce. 

UWAGA! W czasie warsztatów gry na instrumentach udostępniany jest koboz i gardon. Jeżeli ktoś gra na skrzypcach, proszony jest o zabranie swojego instrumentu!

_____

Warsztaty taneczne były dosyć wymagające, ze względu na szybkie tempo muzyki im towarzyszącej. Tańce w kole, po linii oraz w parach wprowadziły uczestników w krąg kulturowy Czangów – była to mieszanka melodii bałkańskich, żydowskich, cygańskich oraz polskich! Dodatkowo wszyscy mogli zapoznać się z bardzo melancholijnym i romantycznym brzmieniem węgierskiego „100 lat” - jedna z uczestniczek warsztatów obchodziła tego dnia swoje urodziny J osoby biorące udział w wydarzeniu mogły również spróbować swoich sił w grze na tradycyjnych instrumentach ludowych.

Potańcówka trwała do godzin późnowieczornych, przy przygaszonym świetle i w blasku świec. Całość wydarzenia była na swój sposób magiczna, a całość warsztatów na długo zapadnie w pamięć uczestnikom tego wydarzenia.

Wydarzenie realizowane w ramach projektu „Zapraszamy do Zabłocia – zaPALamy do działania” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach poddziałania 9.1.5 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Zachcamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia :)