
Opis projektu
Założeniem projektu było podniesienie świadomości i wiedzy mieszkańców Borjomi na temat ochrony środowiska i możliwości rozwoju przedsiębiorczości w branżach związanych z gospodarowaniem odpadami, zwiększenie świadmości na temat roli każdego sektora w efektywnym wdrażaniu i rozwijaniu systemu gospodarowania odpadami, podpisanie partnerstw między miastami Żywiec i Borjomi, a także zwiększenie świadomości polskiego społeczeństwa nt. globalnych problemów związanych z produkcją odpadów.
W projekcie przewidziano trzy etapy oraz element edukacji rozwojowej.
Etap pierwszy: Borjomi, GRUZJA
W maju 2011 roku delegacja z Polski w składzie:
- Gabriela Gibas - koordynator projektu
- Anna Chęć - przedstawicielka Fundacji Ekologicznej Arka
- Antoni Szlagor - Burmistrz Miasta Żywca
- Jerzy Starypan - Prezes Spółki BESKID, zakład oczyszczania miasta Żywiec
- Magdalena Duszczy, Leszek Buzderewicz - ekipa filmowa DATURA STUDIO
odwiedziła miasto Borjomi, gdzie zapoznali się z obecną sytuacją i funkcjonującym systemem gospodarki odpadami komunalnymi. Wspólnie przeprowadzili prezentacje i warsztaty z przedstawicielami samorządu, organizacji porządowych i biznesu nt. systemu gospodarowania odpadami w Żywcu. Zajęcia miały na celu przekazanie informacji nt. selektywnej zbiórki odpadów i jej pozytywnych aspektów dla budżetu oraz środowiska. W ramach zajęć zostały wybrani uczestnicy wizyty studyjnej w Polsce planowanej na lipiec 2011 r.
Źródło finansowania
Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP
Wysokość dotacji
230 284.00 PLN
Termin realizacji
01.04.2011 - 30.11.2011
Etap drugi: Wizyta studyjna, POLSKA
Wizyta studyjna miała miejsce w dniach 31 lipca 2011 - 9 sierpnia 2011. Bogaty program zakładał odwiedziny zakładów sortujących odpady i przetwarzających surowce wtórne oraz organizacje pozarządowe zajmujące się edukacją ekologiczną, a także spotkanie z samorządami Miast Żywca i Wadowic. Grupa otrzymała też sporą dawkę wiedzy podczas warsztatów przygotowywania planu gospodarowania odpadami dla Borjomi oraz zajęć edukacyjnych pn. "Nowe życie śmieci"
Grupa odwiedziła:
- Zakład Gospodarki Odpadami BESKID Sp. z o.o. w Żywcu
- Fabrykę papieru i tektury Beskidy S.A. w Wadowicach
- Hutę Szkła Jarosław S.A. w Jarosławiu
- Centrum Recyclingu Sp. z o.o. w Jarosławiu
- Firmę POLOWAT w Bielsku-Białej
- Żywiecką Fundację Rozwoju
- Fundację Ekologiczną Arka w Bielsku-Białej
- Urząd Miejski w Żywcu
- Urząd Miejski w Wadowicach
Bogaty program merytoryczny uzupełniały wizyty w muzeach - Muzeum Browarów Żywieckich, Muzeum Miasta Żywca - Stary Zamek, uczestnictwo w imprezach kulturalnych - koncerty Tygodnia Kultury Beskidzkiej oraz zwiedzanie odwiedzanych miast: Kraków - Wawel i Rynek, Żywiec, Wadowice, Jarosław, Bielsko-Biała - starówka i nowa część, nie obeszło się również bez "zwiedzania" centrów handlowych i galerii.
Etap III: Happening i konferencja w Borjomi (Gruzja)
Tym razem nasza delegacja liczyła 9 osób:
- Gabriela Gibas
- Paulina Białek
- Anna Chęć
- Alina Kula
- Tomasz Czeczko
- Antoni Szlagor
- Krzysztof Greń
- Magdalena Duszczyk
- Leszczek Buzderewicz
W trakcie kilku dni pobytu w Borjomi, wraz z partnerami zorganizowaliśmy graffiti, malowaliśmy na torbach i ścianie kina Borjomi w parku, i prowadziliśmypogadanki edukacyjne podczas Dni Borjomi 1-2 X. Wcześniej grupa grafficiarzy przygotowywała mural edukacyjny w Parku w Borjomi.
W między czasie przygotowywaliśmy konferencję i uroczystość ratyfikacji aktu partnerstwa Miast Żywiec i Borjomi. Uroczystość odbyła się podczas Dni Borjomi 1 X 2011 w parku w Borjomi. W ten sam dzień Burmistrz Miasta Żywca - Antoni Szlagor oraz Przewodniczący Rady Miejskiej - Krzysztof Greń otrzymali tytuły chonorowych obywateli Miasta Borjomi.
W tym samym czasie w budynku pierwszej rozlewni wód Borjomi tj. w dniach 1-4 października w parku w Borjomi można było obejrzeć wystawę edukacyjną. Cieszyła się ona dość dużym zainteresowaniem. Po projekcie wystawa została udostępniona szkołom rejonu Borjomi.
Kronika Projektu
Partnerstwo dla rozwoju Eko-Przedsiebiorczości (PL)
Partnerstwo dla rozwoju Eko-Przedsiebiorczości (GR)
Napisali o nas
Komponent Edukacji Rozwojowej

Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2011r.
პროექტი თანადაფინანსებულია პოლონეთის რესუბლიკის საგარეო საქმეთა სამინისტროს 2011 წლის პროგრამა თანამშრომლობა განვითარებისთვის ფარგლებში
