WYBIERZ KWOTĘ WSPARCIA
  • 20 zł
  • 50 zł
  • 100 zł


Wybrana kwota:
20 zł
Wpłacając mnie jesteś dobry z Natury, bo dbasz o Ziemię.

2015 Widoczny = Bezpieczny

Widoczny = Bezpieczny

To proste równanie jest  nie tylko matematyczną konstrukcją, ale przede wszystkim przesłaniem działań zainicjowanych przez Grupę nieformalną Fabryka Prądu działającą wspólnie z Żywiecką Fundacją Rozwoju i Komendą Powiatową Policji w Żywcu.

Nowelizacja kodeksu drogowego z dn 26.07.2013r.zobowiązała pieszych do noszenia odblasków, poza terenem zabudowanym

Rzeczywistość jednak wygląda nieco inaczej… Rozmawiając z  kierowcami, zarysowuje się wyraźny problem jakim jest wciąż słabo lub w ogóle nieoznakowani piesi, na drogach powiatu żywieckiego. Zadaliśmy kierowcom, w tym też sobie samym, jedno pytanie: 

Czy w ciągu ostatniego roku zdarzyła się sytuacja, w której porą wieczorową lub nocną dostrzegł Pan/Pani pieszego dopiero w momencie, gdy znalazł się na wysokości świateł reflektorów. Czy ta sytuacja wzbudziła Pana/Pani  obawę,  że mogło dojść do wypadku?  Co spowodowało u nich obawę, że mogło dojść do wypadku?  Każdy odpowiedział tak samo: TAK. 
(badania własne na grupie 100 kierowców)

Ustawa daje narzędzia do działania w terenie niezabudowanym, jednak w powiecie żywieckim jest dużo miejsc na terenach zabudowanych, słabo oświetlonych i bez chodników, po których poruszają się piesi. Problem ten szczególnie nasila się w okresie jesiennym oraz zimowym, kiedy wcześnie zapada zmrok. Wtedy kierowca może być „największym”, a nawet „śmiertelnym” zagrożeniem niewidocznych pieszych.

Źródło finansowania

FIO-Śląskie lokalnie

Wysokość dotacji

4000,00

Termin realizacji

03.08.2015 - 03.10.2015fio-slaskie.jpg

Koordynator projektu

Joanna-Swist.jpgJoanna Świst
asias@beskidy.org.pl

Odbiorcy projektu

Naszą akcję kierujemy przede wszystkim do pieszych, lecz chcemy do nich dotrzeć, poprzez odpowiedzialnych kierowców. W ramach naszej akcji rozdamy 800 opasek odblaskowych kierowcom, by w momencie gdy spotkają nieoznakowanego pieszego, przekazali mu odblask, z prośbą by go nosił.